en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
انجینیران برتر جهان
1308

 مهندس ساختمان در طول تاریخ تاثیرات شگرفی بر روی جوامع انسانی داشته اند و باعث تغییرات عمده ای در این جوامع شده اند ;در این مقاله به معرفی ده مهندس برتر عمرانمه می پردازیم که تاثیرات عمیقی بر جوامع انسانی داشته اند.

و صد البته که خلا علمی بین شناختن ده مهندس برتر عمران هم همیشه در کشور بین مهندسین به شدت احساس میشده و هنوز هم میشود و معمولا دانشجویان در پاسخ به این سوال که ده مهندس برتر عمران چه کسانی هستند؟معمولا عاجر هستند

در صورتی که مهندسین معماری همیشه به افراد و چهره های شاخص رشته ی خودشان آشنا هستند و همین عامل باعث پیشرفت سریعتر آن ها در الهام گرفتن از نحوه ی کار برترین افراد حوزه ی کاریشان میشود

الکساندر گوستاو ایفل

الکساندر گوستاو ایفل مهندس و معمار معروف فرانسوی است که عموماً او را با نام ((جادوگر آهن)) می شناسند. او مدرک خود را از ((École Centrale des Arts et Manufactures)) در شهر پاریس گرفت. او مدتی در یک کمپانی که به صورت اختصاصی در زمینه راه آهن بود فعالیت نمود و سپس به ساخت پل روی آورد.چندی بعد او کمپانی خود به نام ((Eiffel & Cie)) را  تاسیس نمود.او چندین پل در زمان خود ساخت که از معروف ترین آن ها می توان به پل معروف ((Garabit Viaduct)) اشاره نمود که امروزه جزء خطوط سراسری راه آهن فرانسه می باشد و در زمان خود بلندترین پل  در جهان بود.کارهای او تنها محدود به کشور فرانسه نمی شود و او آثاری دیگر در کشورهای ایالات متحده آمریکا,اسپانیا,برزیل ,پرو,مکزیک و چند کشور دیگر دارد. از آثار مهم او در کشور های دیگر می توان به سازه فلزی مجسمه آزادی در کشور ایالات متحده آمریکا,اسکله کناک((Konak Pier)) در شهر ازمیر ترکیه,کلیسای جامع سنت ماریا در کشور پرو اشاره نمود.مشهورترین اثر او که یک شاهکار تاریخی به حساب آمده برج ایفل می باشد که برای او شهرتی جهانی به همراه آورد و امروزه از سمبل های شهر پاریس می باشد و سالانه میلیون ها توریست از  کشورهای متفاوت از آن دیدن می کنند.


 

جان اسمیتون

جان اسمیتون را ((پدر مهندسی عمران)) شناخته و او از اولین کسانی بود که خود را مهندس عمران خواند.او  چندین پل ,کانال,بندرگاه و فانوس دریایی طراحی نموده است.او از پیشگامان استفاده از(( آهک هیدراته)) در بتن بوده و از سنگریزه و پودر آجر به عنوان مصالح دانه ای نیز استفاده نمود.از برجسته ترین اثر او می توان به ساخت فانوس دریایی بر روی صخره های ادی استون نام برد که در محلی با امواج سهمگین و طوفان های شدید قرارگرفته است لازم به ذکر است که قبل از این فانوس دریایی دو فانوس دیگر در این محل ساخته شد که توسط طوفان از بین رفت.

 

اشرف حبیب الله

تمامی مهندسان عمران با نرم افزار ETABS کار کرده اند و با آن کم و بیش آشنایی دارند.جالب است بدانید که نرم افزار ایتبس توسط اشرف حبیب الله به وجود آمد و جزء اولین نرم افزارهایی عمرانی بود که برای PC  معرفی شد و دنیای طراحی سازه را دچار تغییر و تحولات گسترده ای نمود. از آقای اشرف حبیب الله به دلیل این کار چندین بار تقدیر به عمل آمده و به او جوایز متعددی تعلق گرفته است.


 

دکتر جان جاب کرو بردفیلد

بردفیلد یک مهندس استرالیایی بود که طراحی و نظارت بر ساخت پل بندر سیدنی را عهده دار بوده است. جالب است که بدانید این پل امروزه در کنار سالن اپرای سیدنی جز سمبل های شهر سیدنی به حساب آمده و روزانه حجم ترافیکی بسیار زیادی از روی این پل تردد می نمایند.لازم به ذکر است که علاوه بر خودروها,قطار نیز از روی این پل عبور می کند  و همچنین افراد با دوچرخه یا پیاده می توانند از روی پل عبور نموده و از مناظر زیبای آن لذت ببرند.